Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-17 hod.)

  1. Úvod
  2. MORA
MORA

 

 

MORA, známa svojou povestnou spoľahlivosťou a kvalitou, je v súčasnosti veľmi populárna doma a presadila sa aj v zahraničí.

Tento rok oslavuje spoločnosť 190 rokov svojho pôsobenia. Prekvapivo jej história súvisí so železom.

Príbeh značky MORA sa začalpísať v roku 1825, keď Jozef Zvěřina založil železiarne v Hlubočkách v okresne Olomouc. Syn hutníka z Kutnej Hory v tom čase ešte ani len netušil, že stojí na počiatku vzniku legendárnej českej značky. O dva roky neskôr slávnostne vysvätili vysokú pec, v ktorej sa v nasledujúcich rokoch tavilo surové železo vysokej kvality. V roku 1873 vznikli úplne prvé výrobky pre domácnosť - šijacie stroje. V 50. rokoch 19. storočia bola firma súčasťou Vítkovických železiarní, ktoré patrili bohatému nemeckému rodu Rothschildovcov.

Zlomový míľnik v histórii

Skutočná história spoločnosti MORA sa začala písať v roku 1861, kedy firmu odkúpil Ignác Machánek. Namiesto železa sa začali vyrábať potreby pre zámočníkov a predovšetkým kachle. Prvým skutočným trhákom na trhu boli kachle na pevné palivo s názvom Meteor, ktoré začala firma vyrábať začiatkom 20. storočia. Predalo sa ich viac ako milión kusov. Dnes ich vo veľkom vyhľadávajú milovníci starožitností. Viaceré z nich ešte stále fungujú a ešte dnes dokážu vytvoriť príjemné teplo.

Od kachieľ k spotrebičom

V roku 1908 sa výroba firmy rozšírila o rôzne prístroje pre domácnosť, ako napríklad strojčeky na mäso, mlynčeky na mak a kukuricu, lisy na ovocie či prístroje na zmrzlinu. Veľmi obľúbené boli aj práčky. Krátko po prvej svetovej vojne sa spoločnosť zamerala na výrobu prvých plynových spotrebičov pre domácnosť a od roku 1926 svoju výrobu rozšírila na veľké spotrebiče pre živnostníkov. K nim patrili skrine na pečenie pre cukrárov, kotly a udiarne. V tomto istom roku sa začalo používať aj nové logo MORA.

Neustály rozvoj v priebehu desaťročí

V 30. rokoch sa zaviedla výroba sporákov MORA Super. Vývoj produktov sa nezastavil a v roku 1948 sa v podniku začali vyrábať prvé absorbčné chladničky. O dva roky boli na trhu už aj sporáky MORA 820 a prvé plynové prietokové ohrievače vody PO 35. V roku 1958 začala firma produkovať plynové automatické práčky Moretta a nové kombinované elektro - plynové sporáky MORA 3. V 60. rokoch MORA na svoj trh uviedla plynové stacionárne kotly MORA z radu 663 a 70. roky so sebou priniesli výrobu kombinovaných sporákov MORA radu KS 821. V roku 1986 začala MORA vyrábať prvé plynové závesné kotly MORA 673/674.

Zmeny v štruktúre podniku

V roku 1948 bola MORA zoštátnená. Neskôr boli k národnému podniku Moravia pričlenené závody v Štenberku a v Dvorciach na Morave. Z koncernového podniku sa v roku 1990 stala nová právna forma štátneho podniku Moravia - Mariánske údolie. O štyri roky neskôr došlo k privatizácii štátneho podniku a v nasledujúcom období vznikla akciová spoločnosť MORA MORAVIA, a.s. Dňa 1. januára 2000 bola vytvorená sesterská spoločnosť MORA AEROSPACE, a.s., ktorá vznikla z bývalej leteckej divízie.

Dôležitý obrat v histórii MORA

Najvýznamnejším míľnikom v 21. storočí bol pre spoločnosť rok 2005, kedy sa MORA MORAVIA stala členom skupiny Gorenje group so sídlom v slovinskom Valenje. V tom istom roku sa v podniku začali vyrábať sklokeramické a indukčné varné dosky. O 3 roky neskôr boli na trh uvedené nové sporáky 5. generácie. Rok 2010 privítala spoločnosť MORA opäť novinkami. Začala sa výroba nového radu sklokeramických dosiek DOMINO a o rok neskôr odsávačov pár pre celú skupinu Gorenje group.

Profesionálna, ekologická, tradičná

V súčasnosti patrí MORA k najvýznamnejším podnikom v Olomouckom kraji aj v celej Českej republike. Výrobky tradičnej značky sú spotrebiteľmi cenené pre vysokú úroveň technického spracovania, ľahkú údržbu a obsluhu. V rokoch 1996 až 1997 získala MORA certifikát kvality ISO 9001 na výrobu varnej techniky a neskôr aj ISO 9001 na výrobu techniky na vykurovanie. Sortiment značky MORA v súčasnosti zahŕňa vstavané spotrebiče všetkých druhov, sklokeramické a indukčné varné dosky, mikrovlnné rúry, umývačky riadu, odsávače pár, samostatne stojace sporáky aj malé domáce spotrebiče.

Spoločnosť je zapojená aj do unikátneho projektu Zelená firma, v rámci ktorého poskytuje svojim zamestnancom možnosť zbaviť sa svojich starých spotrebičov prostredníctvom zberného boxu. MORA tak prispieva k ochrane životného prostredia. Firma má bohatú tradíciu a stavia na skúsenostiach, ktoré si odborníci odovzdávajú z generácie na generáciu.

Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

         

Možnosti platby a doručenie

       

Kde nás nájdete

 

 

 

Čemernianska 50

093 03 Vranov nad Topľou - Čemerné

 

 

Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-17 hod.)
2020 - 2021 © elevia.sk | Všetky práva vyhradené.